top of page

INTERNATIONAL FASHION NIGHT 2017

April, 2017 | Bratislava, Eurovea Fashion Forward - PHOTOS FROM THE EVENT SEE BELOW.

„Bratislava zažila po prvýkrát veľkú medzinárodnú módnu prehliadku deviatich krajín pod názvom  INTERNATIONAL FASHION NIGHT 2017“

     

 

  Dajme šancu novým mladým tvorcom , zrušme módne stereotypy, alebo nové „európske“ talenty prvýkrát v Bratislave.

 

International Fashion Night 2017  je  nový, originálny projekt, ktorý sa stáva súčasťou  jarných módnych prehliadok v Bratislave na nábreží Dunaja.

Vznikol na podnet  viacerých veľvyslankýň z rôznych krajín sveta  pôsobiacich na Slovensku. Jeho hlavnými  iniciátormi  sú  ambasádorky  Slovinska, Portugalska a Írska. Výzvu zapojiť sa do projektu prijali aj  ich kolegyne  z Maďarka, Rumunska, či Brazílie.  

Projekt je šancou  pre mladých  tvorcov, dizajnérov ale aj umelcov, ktorí  sú odvážní , odmietajú umelecké stereotypy, a ktorí  kreatívnymi nápadmi obohacujú  jednotlivé žánre kultúry a umenia nielen vo svojich krajinách, ale chcú sa  s nimi podeliť  aj na veľkom medzinárodnom fóre v Bratislave.

Programová riaditeľka IFN 2017 Elena Verešová z Nadácie +421 je presvedčená, že tento  projekt priniesol Bratislave „ ďalší impulz, výzvu mladým, súťaživosť, dal im príležitosť ukázať svoje schopnosti a talent pred veľkým publikom a prinesie aj  „neopozeranú “ výraznu novátorsku tvorbu.  Na tomto  podujatí sa počas jedného večera stretlo až 12 módnych dizajnérok z 9 krajín sveta, čo sa doteraz ešte nikomu nepodarilo. Verím, že Bratislavčania ocenia aj spájenie módy s inými kultúrnymi žánrami“.

 

International Fashion Night 2017 predstavuje atraktívnou formou najtalentovanejších módnych dizajnérov a umelcov ,  ktorých nominovali  ambasády z jednotlivých krajín. Medzi nimi boli :  Carolina Costa z Portugalska s kolekciou „Feel the nature“ , Tunde Hrivnak z Maďarska, módna dizajnérka  využívajúca vo svojich modeloch bohaté etnické prvky, Slovinsko budú reprezentovať mladá avantgardná  Janja Videc, ďalej ostrieľaná tvorkyňa originálnych vzorov a módnych kombinácii  Jelena Pirkmajer, tvoriaca pod značkou Cliché a Sonja Tomazic  so svojou značkou módnych doplnkov  Ars Vivendi. Príležitosť zapojiť sa do nového projektu využili aj dizajnérky z Rakúska,  vynikajúca Eva Poleschinski,  zameriavajúca sa na extravagantnú módu a Tereza Sabáčková  z Českej republiky s  kolekciou exkluzívnych večerných šiat. Tereza  oblieka okrem pražských celebrít aj české Miss na rôznych súťažiach sveta napríklad v Las Vegas a na Filipínach.  

Rumunsko  reprezentovala výrazná Alina Gurguta experimentujúca s materiálmi, textúrou, strihmi a geometrickými vzormi v kolekcii „ The Endless dress“. Slovenské novátorstvo v móde predstavila na prehliadke vlaňajšia víťazka súťaže Nové tváre módnej scény Veronika Kopálová a Dominika Kozáková. Na  divokú farebnosť a odvážne experimentátorstvo v Dominikiných  modeloch  sa  tešili všetci módni fajnšmekri.   Známa módna dizajnérka Ema Klein predstavila novú značku Hellenski,  pod ktorou prinesie  extravagantné ale zároveň aj  elegantné  sexi róby.

 Alternatívnou  výtvarnou tvorbou ohúrila publikum  mladá slovenská  umelkyňa  Laura Sporerová pôsobiaca v súčasnoti v Holandsku.  Umeleckú fotografiu zastúpil pokračujúci cyklus tvorby „Podobnosti osobností “známej  našej  fotografky a dizajnérky Kristíny Schreiberovej.

Absolutne  trendové účesy a make-up vytvorili vynikajúci vizážisti z Paese cosmetics Slovensko a vlasoví štylisti zo Z.one concept pôsobiaci na Slovensku. Make up a vlasový styling na prehliadke výrazne dominoval.

 

Slovinská ambasádorka Bernarda Gradišnik,  známa podporovateľka kultúry a mladých umelcov,  hovorí: “Bratislava je v srdci Európy, má skvelú šancu spájať mladých umelcov a obohatiť podujatia o nový, širší medzinárodný rozmer. Každý mladý kreatívec rád využije príležitosť predstaviť sa zahraničnému publiku, aby mohol svoju tvorbu konfrontovať a porovnávať aj s ostatnými a tak  obohatil a ovplyvnil aj  seba samého”.

Atraktívnym osviežením medzinárodného večera bol  muzikálový  objav  roka,  mimoriadne  talentovaná 13 ročná  gymnastka, tanečníčka, hudobníčka a speváčka  Zara Prager.  V  súčasnosti nielen prekvapuje hlasovým prejavom v slovenskej verzii slávneho muzikálu Cats na bratislavskej Novej scéne, ale stíha vyhrávať medzinárodné súťaže a zbiera prestížne ocenenia z rôznych podujatí doma a v zahraničí. Na jeseň ju čaká   veľké účinkovanie za oceánom v New Yorku.  Zara si medzi prehliadkami zaspievala aj duet so Samuelom Tomečkom, ktorý v súčasnosti vystupuje v obľúbenej relácii Milujem Slovensko.
Ďalším horúcim želiezkom na úspech bol finalista SuperStar,  talentovaný Peter Farkašovský. Tento mladý slovenský umelec s veľkými ambíciami preraziť na medzinárodnej scéne skomponoval nové autorské  skladby, ktoré  exkluzívne predstavil  práve na tomto podujatí.

 

“Kultúra je najlepší marketingový nástroj, ktorý má každá krajina k dispozícii, treba ho už len správne využiť “,hovori prezidentka americkej  pobočky Nadácie +421 Foundation Eva  Staron z  New Yorku , ktorá prijala ponuku na moderovanie medzinárodného večera v slovensko-anglickej verzii.   Okrem búrlivého umeleckého koktailu kultúry a umenia  mali pozvaní hostia možnosť ochutnať na recepcii  medzinárodné špeciality z rôznych  krajín sveta pod názvom „ Ako chutí svet“ .Gastronomický guru a najlepší slovenský znalec špecialít a pochutín  Justin Topoľský ich  predstavil  hosťom v reštaurácii La Maríne Eurovea .

Board  +421 Foundation

 

 

Executive Board, +421 Foundation USA

info@plus421.org

 

 

 

 

 

INTERNATIONAL FASHION NIGHT 2017 IN MEDIA / V MÉDIACH

PHOTOS FROM THE EVENT

bottom of page